Akademia Liderów - Wychowanie przyszłych liderów, jako najwyższy poziom przywództwa
Jako „emerytowany” lider w korporacjach, który „wychował” 23 liderów (dyrektorów firm lub działów), obecnie pracujacy, jako niezależny konsultant biznesowy chciałbym podzielić się z Tobą receptą, co zrobić, aby Twoi podwładni z predyspozycjami przywódczymi wyrośli, pod Twoim nadzorem na przyszłych liderów.
Siła Twojego osobistego przykładu
Aby pomóc innym być liderem, trzeba najpierw samemu być przywódcą z krwi i kości. Jesteś uważnie obserwowany przez podwładnych i wszelkie niespójności w Twojej postawie i zachowaniach są natychmiast wychwytywane przez otoczenie.
Ważny jest twój charakter, zarówno w zakresie intencji, jaki i spójności w praktyce oraz Twój potencjał merytoryczny, który musi przekładać się na osiągane wyniki.
Twoje postępowanie jest szczególnie ważne w sytuacjach, które nazywam momentami prawdy. Gdy wszystko idzie w firmie dobrze, bycie „dobrym wujkiem – liderem” jest znacznie łatwiejsze. W trudnych sytuacjach, np. w czasie pandemii COVID-19 zachowanie postawy liderskiej jest znacznie trudniejsze i wtedy najczęściej wychodzi Twoje PRAWDZIWE JA.
Aby powyższe zauważyć, potrzebujesz mieć wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, w tym samoświadomość i ciągłą chęć szukania informacji zwrotnej w firmie.
Zarządzanie oparte na pozytywnych wartościach
W mojej definicji prawdziwym liderem nie może być socjopata, psychopata lub „przecinak”, który być może, na krótką metę jest biznesowo skuteczny, ale stosuje taktykę „rządź i dziel”, manipuluje ludźmi i wykorzystuje ich do osiągania swoich celów. Wartości, takie jak szacunek dla ludzi i ich naturalnych odmienności, empatia, piękno, dobro, rodzina, wolność są ważne, jako podstawa człowieczeństwa i przywództwa.
Właściwi ludzie na właściwym miejscu - rekrutacja i plany rozwojowe
Nie każdy z Twoich podwładnych ma potencjał, aby zostać liderem. Im więcej Twoich menedżerów ma właściwe kompetencje i motywację do ich wykorzystywania, tym lepiej. Nie możesz sobie pozwolić posiadanie średniej jakości menedżerów na kluczowych stanowiskach. Aby to osiągnąć musisz rekrutować właściwych ludzi oraz dać im realną szansę na rozwój w Twojej firmie. Słabi podwładni to kiepski materiał na przyszłych liderów.
Kompetencje, które bardzo cenię u podwładnych to wiedza merytoryczna, elastyczność, spójność wewnętrzna, krytyczne myślenie, praca zespołowa i poczucie humoru.
Dobrze poukładana strategia, planowanie, systemy i procesy
Jeśli firma nie jest właściwie poukładana, to nie jesteś w stanie pokazać podwładnym swego przywództwa w praktyce. Realizacja tego celu nie jest łatwa i jest to kwintesencja zarządzania.
Elastyczność - Podejście Agile
W obecnych czasach standardem jest ciągła ewolucja i zarządzanie zmianą, także w sobie samym. Każda strategia i działanie wymaga dostosowań do zmieniającego się rynku oraz ciągłej weryfikacji planów na bazie osiąganych wyników. Pandemia COVID-19 uświadamia to nam, jak nigdy dotąd.
Delegowanie odpowiedzialności podwładnym
Nie jesteś w stanie wychować nowych liderów bez rzucenia ich na głęboką wodę, z twoją dyskretną pomocą „z brzegu”. Mikro-menedżer nigdy nie wychowa liderów. Delegowanie zadań wymaga właściwych ludzi i zaufania a priori z Twojej strony. Pamiętaj, że czasami niepozorni podwładni rozwijają skrzydła dopiero po obdarzeniu ich zaufaniem przez Ciebie. Możesz mieć w organizacji nieoszlifowane diamenty, których jeszcze nie odkryłeś.
Otwarta komunikacja dwukierunkowa
Jestem wielkim zwolennikiem otwartej i systematycznej komunikacji z podwładnymi i pokazywania im na liczbach, zarówno „big picture” firmy jak i szczegółów niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji. Wolę przedstawiać pełniejszy kontekst działań niż zachowywać wszystko w tajemnicy, która i tak często jest pozorna. To bardzo edukacyjne dla podwładnych, którym możesz i chcesz zaufać.
Motywacja pozytywna, w tym zarządzanie przez uśmiech
Zarządzanie przez strach i kary to zła droga do przywództwa. Dobre słowo, zachęty, autentyczne ścieżki karier, plany awansu, empatia stosowane przez lidera to powód, dla którego przyszli liderzy chcą Tobą pracować i chcą TAK pracować w przyszłości ze swoimi podwładnymi.
Realizacja ambitnych celów biznesowych
Póki, co, firmy nie są organizacjami charytatywnymi, które nie muszą patrzyć za swoją rentowność oraz długoterminowy rozwój. Jesteś liderem tak długo, jak Twoja firma, czy dział dostarcza to, co jest wymagane, w dłuższym okresie. Są okresy, w których z powodów zewnętrznych lub wewnętrznych noga Ci się może podwinąć, ale lider jest skutecznym menedżerem, który realizuje cele biznesowe, których wykonanie obiecał. Nie ma lidera bez jego obiektywnych sukcesów w zarządzaniu przez cele na bazie np. metodologii SMART.
Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi, kurs zarządzania firmą czy konsulting?
Łatwo zauważyć, że poruszane powyżej tematy dotyczą nie tylko wychowywania przyszłych liderów i bycia liderem, ale obejmują dobre zarządzanie firmą, jako całością. Jeśli potrzebujesz pomocy z dowolnym z powyższych tematów, jestem zawsze do dyspozycji.
Korzyści z bycia liderem - wychowawcą przyszłych liderów
Dobro wraca !
Wychowywanie liderów to nie tylko trud, ale też wiele korzyści dla lidera. Można do nich zaliczyć:
łatwiejsze zarządzanie - podwładni przejmują znaczą część pracy lidera, koncentracja lidera na priorytetach, współodpowiedzialność podwładnych, mniej stresu, wiele punktów widzenia przy podejmowaniu decyzji
poczucie głębszego sensu pracy
wiedza uzyskana od podwładnych pomaga w samodoskonaleniu lidera
bieżąca informacja zwrotna na swój temat
lepszy work-life balance lidera
budowa trwałych relacji lidera z podwładnymi na przyszłość